George Lawrence Mikan, Jr. pierwsze kroki na parkietach profesjonalnej ligi NBL (dzisiejsze NBA) stawiał w 1946r. po podpisaniu kontraktu z Chicago American Gears. 22-latek dołączył do grona takich gwiazd jak: Bobby McDermott, Bob Calihan, Stan Patrick czy Bruce Hale. Jednak sezon 46/47 nie rozpoczął się dla niego pomyślnie. George nabawił się drobnych kontuzji i rozegrał tylko 25 spotkań, ale mimo to zdobył najwyższą średnią punktową – 16,5pkt/mecz! Niestety wykluczyło go to ze zdobycia tytułu Debiutanta Roku oraz Króla Strzelców (w NBL tytuł Króla przyznawano po podliczeniu punktów całego sezonu).
Wraz z drużyną uplasował się na 4 miejscu w play-off. W finale Mikan mierzy się z liderem ligi Rochester Royals. Chicago American Gears pokonuje przeciwnika 3-1 i zdobywa mistrzostwo. George notuje 19,7pkt/mecz i po raz pierwszy zostaje mistrzem ligi zawodowej.
Następny sezon dla Georga Lawrenca Mikana rozpoczyna się od zmiany barw. Przechodzi do Minneapolis Lakers, by tam osiągać kolejne sukcesy. Podczas rozgrywek zasadniczych, Mikan zdobywa 21,3pkt/mecz i zostaje okrzyknięty MVP sezonu zasadniczego. Dalsze rozgrywki to już tylko formalność. Mikan po raz drugi staje ramię w ramię z Rochester Royals i rozprawia się z nimi 3-1. George wraz z drużyną zdobywa drugie w swojej karierze mistrzostwo ligi. Kolejny sezon także kończy się dla Lakers zwycięstwem. Ponownie drużyna z Minneapolis zasiada na tronie. Niestety, po potrójne mistrzostwo nie udało się sięgnąć. Tym razem drużyna Mikana poddała się Rochester Royals i przegrała 3-1. Porażka wpłynęła motywująco na zawodników Minneapolis i lata 1952 – 1954 obfitują w puchary i pierścienie.
Sezon 1954/1955 Minneapolis Lakers zaczęło bez Georga Mikana. Gracz zmagał się z problemami zdrowotnymi. Do gry wrócił rok później. Jego statystki nie odzwierciedlały już tych z wcześniejszych lat gry. Mikan nie dominował, zdobywał zaledwie 10,5 punktów. Cały czas podupadał na zdrowiu. W ostatnim sezonie rozegrał 37 spotkań, po czym zadecydował zakończyć karierę.
George Lawrence Mikan wchodząc w skład Minneapolis Lakers stał się dla nich ogromnym skarbem. Wielokrotnie prowadził swoją drużynę na sam szczyt. To z tym klubem został 5-krotnym mistrzem ligi. Jego zagraniem firmowym był rzut hakiem. W całej swojej karierze dołączył także do członkostwa Basketball Hall od Fame, 4 razy brał udział w NBA All-Star Game oraz jako jeden z nielicznych znalazł się we wszystkich Anniversary Teams: NBA 25th Anniversary Team, NBA 35th Anniversary Team oraz NBA’s 50th Anniversary All-Time Team.
Tomasz Gawędzki
https://www.facebook.com/HejNBA