George Lawrence Mikan – jako pierwszy Guru

George Lawrence Mikan, Jr. pierwsze kroki na parkietach profesjonalnej ligi NBL (dzisiejsze NBA) stawiał w 1946r. po podpisaniu kontraktu z Chicago American Gears. 22-latek dołączył do grona takich gwiazd jak: Bobby McDermott, Bob Calihan, Stan Patrick czy Bruce Hale. Jednak sezon 46/47 nie rozpoczął się dla niego pomyślnie. George nabawił się drobnych kontuzji i rozegrał tylko 25 spotkań, ale mimo to zdobył najwyższą średnią punktową – 16,5pkt/mecz! Niestety wykluczyło go to ze zdobycia tytułu Debiutanta Roku oraz Króla Strzelców (w NBL tytuł Króla przyznawano po podliczeniu punktów całego sezonu).

Wraz z drużyną uplasował się na 4 miejscu w play-off. W finale Mikan mierzy się z liderem ligi Rochester Royals. Chicago American Gears pokonuje przeciwnika 3-1 i zdobywa mistrzostwo. George notuje 19,7pkt/mecz i po raz pierwszy zostaje mistrzem ligi zawodowej.

HistoriaNBA
George Lawrence Mikan
Unknown author / Public domain

Następny sezon dla Georga Lawrenca Mikana rozpoczyna się od zmiany barw. Przechodzi do Minneapolis Lakers, by tam osiągać kolejne sukcesy. Podczas rozgrywek zasadniczych, Mikan zdobywa 21,3pkt/mecz i zostaje okrzyknięty MVP sezonu zasadniczego. Dalsze rozgrywki to już tylko formalność. Mikan po raz drugi staje ramię w ramię z Rochester Royals i rozprawia się z nimi 3-1. George wraz z drużyną zdobywa drugie w swojej karierze mistrzostwo ligi. Kolejny sezon także kończy się dla Lakers zwycięstwem. Ponownie drużyna z Minneapolis zasiada na tronie. Niestety, po potrójne mistrzostwo nie udało się sięgnąć. Tym razem drużyna Mikana poddała się Rochester Royals i przegrała 3-1. Porażka wpłynęła motywująco na zawodników Minneapolis i lata 1952 – 1954 obfitują w puchary i pierścienie.

Sezon 1954/1955 Minneapolis Lakers zaczęło bez Georga Mikana. Gracz zmagał się z problemami zdrowotnymi. Do gry wrócił rok później. Jego statystki nie odzwierciedlały już tych z wcześniejszych lat gry. Mikan nie dominował, zdobywał zaledwie 10,5 punktów. Cały czas podupadał na zdrowiu. W ostatnim sezonie rozegrał 37 spotkań, po czym zadecydował zakończyć karierę.

George Lawrence Mikan wchodząc w skład Minneapolis Lakers stał się dla nich ogromnym skarbem. Wielokrotnie prowadził swoją drużynę na sam szczyt. To z tym klubem został 5-krotnym mistrzem ligi. Jego zagraniem firmowym był rzut hakiem. W całej swojej karierze dołączył także do członkostwa Basketball Hall od Fame, 4 razy brał udział w NBA All-Star Game oraz jako jeden z nielicznych znalazł się we wszystkich Anniversary Teams: NBA 25th Anniversary Team, NBA 35th Anniversary Team oraz NBA’s 50th Anniversary All-Time Team.

Tomasz Gawędzki
https://www.facebook.com/HejNBA