Pomnik Michaela Jordana przed halą United Center

Pomysł o postawieniu pomnika najlepszemu koszykarzowi świata powstał w 1993 roku, wtedy to właściciel Chicago Bulls Jerry Reinsdorf, zlecił prezesowi Steve’owi Schanwald’owi aby znalazł projektantów którzy wykonają projekt pomnika Michaela Jordana.

Pomnik Michaela Jordana

Schanwald zatrudnił małżeństwo Omri i Julie Rotblatt z firmy Amrany w Highland Park, mieli nie łatwe zadanie. Schanwald poszukiwał projektu który w realistyczny sposób będzie oddawał, spektakularne i unikalne umiejętności Jordana oraz stwarzać będzie złudzenie lotu „króla” powietrznych ewolucji. To właśnie projekt małżeństwa spełniał wszystkie wymogi Schanwalda.

HistoriaNBA

Prace nad pomnikiem trwały przez 4 miesiące, małżeństwo pracowało 7 dni w tygodniu po 16 godzin dziennie – wszystkie prace odbywały się w tajemnicy.

1 listopada 1994 roku przed halą United Center odsłonięty został pomnik Michaela Jordana i uroczyście zawieszano pod kopułą hali koszulkę z numerem 23.

Statua Michaela została umieszczona na granitowej podstawie, na której umieszczono cytat wraz z osiągnięciami.
Nagrody i rekordy zostały umieszczony pod posągiem Michaela Jordana po drugim odejściu na emeryturę w 1998 roku.

„The best there ever was.
The best there ever will be.”

Sam posąg Michaela Jordana mierzy ponad 3,5 m wysokości i jest przymocowany do podstawy tylko w jednym miejscu – w kolanie.

Całkowita wysokość pomnika wraz z podstawą to 5,2 m. Pod pomnikiem znajduje się również odcisk dłoni i stóp oraz autograf Michaela Jordana. Pomnik jest umiejscowiony od wschodniej strony hali United Center.