„Irv” Bemoras – militarny mistrz basketu

Irving „Irv” Bemoras, zanim trafił do NBA, dał się poznać już w szkole średniej jako fantastyczny strzelec. W barwach Marshall High School w 1948 roku w finale Illinois State Tournament, rzucił aż 49 punktów w zaledwie dwóch meczach. Jak na tamte czasy, było to osiągnięcie rodem z „Kosmicznego Meczu”, gdzie Bugs Bunny zanotował dwucyfrową liczbę punktów 🙂 Następnie przeniósł się na University of Illinois at Urbana-Champaign, gdzie niemal z miejsca stał się lokalną gwiazdą.

Wiadomo było, że prędzej czy później trafi do NBA, to była tylko kwestia czasu. Jego dobre występy nie mogły przejść bez echa i Bemoras w 1953 roku został wybrany w Drafcie przez Milwaukee Hawks, które później zmieniło swoją nazwę na St. Louis Hawks. W 1957 roku „Irv” poprowadził „Jastrzębie” do finału NBA, gdzie ich rywalem byli Boston Celtics. Rywalizacja była zacięta i rozegrała się w siedmiu meczach. W decydującym starciu Celtowie wygrali 125-123 po dwóch dogrywkach! Bemoras mimo wszelkich starań nie zdołał zapewnić mistrzostwa swojej drużynie, a potem już nigdy nie zagrał w finałach. Dla Bostonu był to natomiast pierwszy – jak się potem okazało – z 17 „zielonych” tytułów mistrzów NBA.

HistoriaNBA

Ciekawostką jest fakt, że pomiędzy grą dla Milwaukee Hawks, a St. Louis Hawks, miał dwa lata przerwy ze względu na… służbę dla U.S. Army. W wojsku co prawda grał w kosza dla utrzymania formy, ale swoim talentem mógł się popisać jedynie w Mistrzostwach USA Wojskowych Jednostek Militarnych (wygrał dwa mistrzostwa dla swojej jednostki w dwa lata służby!). Bemoras był także bardzo podobny do Walta Disney’a, więc w drużynie miał przezwisko „Mickey”. Często mylono go na ulicy ze sławnym twórcą filmów rysunkowych, rozdawał mnóstwo autografów i pozował do zdjęć. Nie podpisywał się jednak jako Walt Disney, ale Irv Bemoras. – Ludzie jednak nie patrzyli na autograf, byli zbyt podekscytowani, że spotkali Disney’a. Potem w domu, patrząc na kartkę, na pewno byli zdziwieni – wspominał Irv.

Irv Bemoras

Po lewej Irv Bemoras, po prawej Walt Disney 🙂

Kluby w karierze:
Milwaukee Hawks (1953-54)
St. Louis Hawks (1956-1957)

Statystyki kariery:
827 punktów (6,3 na mecz)
341 zbiórek (2,6 na mecz)
125 asyst (1,0 na mecz)

Osiągnięcia:
*Finał NBA w 1957 roku z St. Louis Hawks (porażka z Boston Celtics 4-3)