Mistrzowie z Rochester Royals | Historia Sacramento Kings

Nate Archibald, Chris Webber, Oscar Robertson, Vlade Divac… – co łączy tych byłych świetnych koszykarzy? Wszyscy grali w różnym czasie dla jednej drużyny, która dziś nazywa się Sacramento Kings. Jednak to Rochester Royals byli ich protoplastami, którzy w 1951 roku zapisali się w historii.

Historia Sacramento Kings

21 kwietnia 1951 roku drużyna Rochester Royals sięgnęła po swój pierwszy i ostatni w historii mistrzowski tytuł, pokonując w finałach ekipę New York Knicks. Była to niesamowita, obfitująca w wulkan emocji siedmiomeczowa seria, którą ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęli „Królewscy”. Ale po kolei…

HistoriaNBA

Royals w pierwszym meczu pokazali, kto tu jest faworytem. Od samego początku narzucili swój styl i tempo gry, a Knicks nie potrafili sobie z tym poradzić i polegli aż 92:65. W drugim starciu gra była bardziej wyrównana, ale mimo wysiłków nowojorczyków, ekipa z Rochester zwyciężyła 99:84.

Kiedy Royals wygrali trzecie spotkanie 78-71, wydawało się, że seria jest już rozstrzygnięta i można mrozić szampany, co zresztą uczyniono. Wtedy to nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji i Knicks odrodzili się jak mityczny feniks z popiołów. Gracze z „Big Apple” wygrali trzy kolejne mecze: 79:73, 92:89 i 80:73, doprowadzając do siódmego pojedynku we własnej hali!

Historia Sacramento Kings

Historia Sacramento Kings

Przed swoją publicznością, która tłumnie przybyła na decydujące o mistrzostwie starcie, nowojorczycy wymieniali ciosy z przyjezdnymi, by na koniec trzeciej kwarty objąć prowadzenie 60-57. Byli skuteczniejsi w finalizowaniu swoich akcji, w obronie walczyli jak lwy, ale nie dali rady zneutralizować poczynań gwiazd Royals – Boba Davies’a i Arnie Riesen’a, którzy rzucili odpowiednio 20 i 24 punkty. To sprawiło, że „Królewscy” odrobili stratę i wygrali ostatecznie czwartą kwartę i całe spotkanie 79-75, świętując mistrzostwo na parkiecie rywali.

Historia Sacramento Kings

Historycy NBA zgodnie uważają, że były to najwspanialsze finały NBA „tamtych””czasów, jeszcze przed wielką rywalizacją Celtics i Lakers. Niewiele się zachowało materiałów z tamtych czasów, zwłaszcza wideo, ale wykopaliśmy w internecie filmik, który choć trochę uzmysłowi Wam, jak wyglądała dynamika gry w NBA w latach 50.

P.S. W 1957 roku klub, który powstał w Rochester w 1945, przeniósł się do Cincinnati, a największą gwiazdą zespołu w latach 60. XX wieku był Oscar „Big O” Robertson, późniejszy MVP ligi w 1964. W 1972 nastąpiła kolejna przeprowadzka drużyny, tym razem do Kansas City. Przenosiny połączone były ze zmianą nazwy na Kings. Przez wszystkie te lata zespół nie odnosił większych sukcesów, dopiero w 1981 roku docierając do finału konferencji. Ostateczna przeprowadzka zespołu – do Sacramento – nastąpiła w 1985 roku i od tamtej pory „Królowie” nie zmienili już swojej lokalizacji.

Tomasz Gawędzki
https://www.facebook.com/HejNBA/