Kultowe buty: adidas Mutombo

Jakieś 20 lat temu, te buty zawładnęły wyobraźnią ludzi w Stanach Zjednoczonych. I choć Michael Jordan fruwał już nad obręczami w swoich magicznych „najkach”, to one były absolutnym must have. Największa konkurencja Nike – firma Adidas, postanowiła wypuścić na rynek obuwie, dedykowane gigantowi z Afryki – Dikembe Mutombo.

Dikembe Mutombo

Kultowe buty NBA


Dikembe Mutombo Mpolondo Mukamba Jean Jacque Wamutombo, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, jak wiecie (albo i nie) urodził się w stolicy Demokratycznej Republiki Kongo – Kinszasie. Później wyemigrował do USA i rozpoczął studia na Uniwersytecie Georgtown, a w drużynie Hoyas grał u boku Alonzo Mourninga. Wreszcie w 1991 roku trafił do NBA – z numerem 4. w Drafcie wybrali go Denver Nuggets i tak zaczęła się jego kariera z wielkim basketem.

HistoriaNBA

Kiedy „Deke” był u szczytu kariery, firma adidas uznała, że to będzie najlepszy moment, by dedykować gigantowi z Czarnego Lądu linię butów. Wówczas w NBA zawodnicy grali w butach, które nie charakteryzowały się drapieżna kombinację kolorów, więc seria obuwia adidas Mutombo była swoistą rewolucją w koszykarskim świecie.

adidas_mutombo_10

adidas Mutombo (wersja podstawowa)

Na języku butów pojawiła się tarcza, inspirowana afrykańskimi motywami i ściśle nawiązująca do stylu gry Mutombo – twardej obrony. W końcu Dikembe był wybitnym specjalistą od zbiórek i bloków – cztery razy był wybierany najlepszym obrońcą regular season (1995, 1997-98, 2001), trzy razy liderował klasyfikacji bloków (1994-96, z liczbą 3,289 bloków zajmuje 2. miejsce na liście wszechczasów NBA!) i dwa razy był najlepiej zbierającym ligi (2000-01).

Promocji butów towarzyszył ten animowany, w jakże zabawny sposób obrazujący karierę Mutombo, spot reklamowy 🙂

Oprócz wspomnianej tarczy, totemiczne motywy i numer 55 (Mutombo grał z nim przez 18 lat kariery w NBA) dopełniają całości designu butów. Ta kolekcja szybko podbiła amerykańskie ulice i stała się prawdziwym hitem. Z czasem doczekała się kilku wersji kolorystycznych (poniżej prezentujemy te najpopularniejsze) i do dziś, pomimo ponad 20 lat od premiery, wciąż buty adidas Mutombo są na topie i można je znaleźć nawet w polskich sklepach.

adidas-mutombo-white-blue

adidas Mutombo Light Blue

mutombo denver

adidas Mutombo Denver

Adidas-Mutombo-Black

adidas Mutombo Black

.