Rzut monetą, który zmienił historię NBA… Kareem Abdul-Jabbar

Dawno, dawno temu, 19 marca 1969 roku, doszło do zdarzenia, które na pewno zmieniło bieg historii NBA. Gdyby nie pewien rzut monetą, układ sił w zawodowej lidze koszykówki mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Takie to były czasy, że o sukcesie lub porażce decydował… łut szczęścia!

Draft przed sezonem 1969/70 był mocno oczekiwanym wydarzeniem przez menedżerów wszystkich klubów NBA. Wówczas 14 zespołów wybierało spośród kompletnych amatorów, którzy dotychczas grali na uczelniach i marzyli, by kiedyś móc biegać po parkietach zawodowej ligi. Takie samo marzenie miał niesamowicie utalentowany chłopak z Nowego Jorki – niejaki Lew Alcindor.

HistoriaNBA
Kareem_Abdul-Jabbar_NCAA_Championship
Malcolm W. Emmons / Public domain

Wówczas mocno stawiano na wykształcenie, zwłaszcza wśród afro-amerykańskiej społeczności. Do Draftu NBA mogli przystępować wyłącznie gracze, którzy ukończyli czteroletnią naukę w college’u. Kareem Adbul-Jabbar. Jeśli zawodnik wcześniej opuścił szkołę, nie mógł być brany pod uwagę podczas Draftu. Dopiero kiedy odbył czteroletni tok nauczania, mógł myśleć o przystępowaniu do Draftu.

Kareem Abdul-Jabbar
Lew Alcindor (po lewej) podczas Draftu w 1969 roku.

Dwa pierwsze picki powędrowały do drużyn, które były najgorsze w swoich Dywizjach, a mianowicie do Phoenix Suns i Milwaukke Bucks. Jednak o tym, która ekipa będzie wybierała jako pierwsza, zdecydował… rzut monetą (ponieważ obydwa zespoły miały taki sam bilans końcowy z minionego sezonu: 27-55)! ówczesny komisarz NBA Walter Kennedy rzucił i… jako pierwsi wybierali Bucks. Bez cienia wątpliwości sięgnęli po giganta z Nowego Jorku – Lew Alcindora, który podczas studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, przeszedł na islam i zmienił imię oraz nazwisko na Kareem Abdul-Jabbar.

Wobec takiego obrotu sprawy, biały center z Cleveland, mierzący 208 cm Neal Walk, trafił do Phoenix i grał tam w latach 1969-1974, ale Suns z nim w składzie nic w lidze nie zwojowali. Jak natomiast potoczyły się losy słabiutkich wówczas Bucks? Alcindor aka Abdul-Jabbar sprawił, że Kozły z pośmiewiska ligi stały się pretendentem do tytułu, który ostatecznie świętowano w Milwaukee już w dwa lata po szczęśliwym wyborze w Drafcie – w 1971 roku! Warto w tym miejscu dodać, że było to pierwsze i jedyne mistrzostwo w historii organizacji z Milwaukee…

Kareem Abdul-Jabbar
Frank Bryan / Public domain

Później Kareem został oddany do Los Angeles Lakers i z tą drużyną aż 5-krotnie wygrywał mistrzostwo NBA. Jego numer 33 został zastrzeżony przez Los Angeles Lakers i Milwaukee Bucks. Zobaczcie zatem – jak rzut monetą odmienił los słabeuszy, jakimi wtedy byli Bucks? Co by było, gdyby Jabbar trafił wówczas do Phoenix? Dziś możemy tylko gdybać, ale najpiękniejsze jest to, że podobnych, niesamowitych i zaskakujących historii było w NBA na pęczki. Będziemy Wam je opisywać w kolejnych tekstach!

Tomasz Gawędzki
https://www.facebook.com/HejNBA/