Stany Zjednoczone bez olimpijskiego złota – Seoul 1988

Gracze Stanów Zjednoczonych, trenowani przez Johna Tompsona, znów są w Olimpiadzie. Wszyscy byli pewni ze USA zdobędzie zloty medal, a tu jednak okazało się inaczej. USA przegrały w półfinałach tych rozrywek ze Związkiem Radzieckim. Jednakże drużynie ze Stanów udało się zdobyć brązowy medal ustanawiając 7 meczy wygranych, oraz 1 mecz przegrany.

USA Seoul 1988

Gdy Związek Radziecki i Jugosławia poczuło smak porażki, drużyna USA wygrało 5 meczy z rzędu. Wygrywając pierwszy mecz z Hiszpanią, 11 graczy z 12 trafiło punkty, lecz David Robinson był najbardziej wyróżniającym się z nich, zdobywając 16 punktów i zaliczając 11 zbiorek. Kanada zmierzyła się ze Stanami w tych rozgrywkach, będąc silnym przeciwnikiem ale w końcowym rozrachunku przegrała 70-76.

HistoriaNBA

Brazylia wygrała rok wcześniej z USA w rozrywkach „Pan American Games”. Wszyscy spodziewali ciekawego meczu ze strony Brazylii, lecz Amerykane sprawdzili się tym razem znacznie lepiej, wygrywając 102-87 gdyż znów wszyscy z dwunastu Amerykanów zdobyło punkty. Najwięcej zdobył J.R. Reid, czyli 16 punktów oraz 8 zbiórek.

W następnym pojedynku Ameryka rozgromiła drużynę z Chin 108-57. Graczem tego meczu był bez wątpienia Dan Majerlie, mający na koncie 20 punktów i 9 zbiórek.

Mecz z Egiptem był niewątpliwie łatwiejszy od poprzedniego meczu z Chinami! Ameryka znów rozgromiła swojego rywala 102-35. W tym meczu zarówno Majerlie jak i Robinson zdobyli po 18 punktów.

Kolejny mecz teraz z Puerto Rico już nie był aż tak łatwy jak mecz z Egiptem, czy Chinami. Stany Zjednoczone wygrały nad swoim rywalem 94-57, ponieważ USA już w pierwszej połowie prowadziło aż dwudziestoma punktami, a meczu został Danny Manning.

Teraz długo oczekiwany mecz przez kibiców całego świata, mianowicie miały zmierzyć się dwa znakomite zespoły w półfinałach, USA i ZSSR. Ten mecz był najciekawszym meczem obu zespołów od 1972 Olimpiada finały. Stany Zjednoczone grając bez swojego Hersiego Hawkinsa kontuzjowanego, oraz grając bez Daniego Maninga przez jego faule zdobyte w pierwszej połowie, przegrywały w pierwszej połowie dziesięcioma punktami 47-37. Gracze z Ameryki skrócili prowadzenie Rosjan do dwóch punktów 52-50 po Reida przechwycie i zakończenie tej akcji znakomitym wsadem, gdy zostało 13:46 na zegarze do końca meczu i wynik był 59-57 po znowu znakomitym przechwycie i trafieniem do kosza Willie Andersona. Lecz Związek Radziecki szybko odpowiedział Ameryce zdobywając 10 punktów, a Ameryka tylko przez ten czas zdobyła tylko 3 punkty, wynik stanowił wtedy 69-60 dla Rosjan gdy do końca meczu pozostało tylko 5:25 do końca spotkania ćwierćfinałowego. Gdy pozostała tylko ostatnia minuta, Amerykanie skrócili prowadzenie Rosjan do 3 punktów, ale Rosja nie poddawała się. Ten mecz półfinałowy wygrali Rosjanie 82-76 !!!

Jednakże graczem tego meczu był niewątpliwie David Robinson zdobywając 19 punktów i zbierając 12 piłek. Natomiast drugim graczem po Robinsonie był Dann Majerlie dodając 15 punktów, niestety nie zmieniło to faktu iż Stany Zjednoczone i tak przegrały. Najlepszym graczem po stronie Rosji okazał się Rimas Kourtinaitis zdobywając 28 punktów! z czego 4 razy trafił za 3!!!

Jednak USA nie chciała wrócić do swojego kraju bez medalu, medal zdobyli dzięki wygranemu meczu nad Australią 78-49. W tym meczu Robinson, Majerlie oraz Mitch Richmond zdobyli po 12 punktów.